Niewątpliwe osłabienie pozycji Rosji nad Morzem Bałtyckim powoduje dodatkowe implikacje w związku z jej zaangażowaniem nad Morzem Czarnym. Jaka będzie rola Ukrainy w politycznych planach Turcji, wszak oba kraje mają w obszarze Morza Czarnego zbieżne interesy. Rosja natomiast nie tylko nie może pozwolić sobie na marginalizację w tym regionie ale zmuszona jest wręcz poszerzać tam strefy wpływu. Tej i nie tylko tej kwestii przyjrzeli się Galip Dalay, wybitny specjalista spraw tureckich oraz Natalia Sabanadze na łamach Chatham House.
Rosja dąży do hegemonii na Morzu Czarnym i w regionie, co stanowi wyzwanie dla bezpieczeństwa europejskiego. Morze Czarne i wschodnia część Morza Śródziemnego stają się jedną przestrzenią geopolityczną, gdzie toczą się rywalizacje.
Rosja, dążąc do dominacji na Morzu Czarnym, kwestionuje integralność terytorialną państw przybrzeżnych i zwiększa swoją obecność wojskową. W rezultacie, region dąży do integracji z zachodnim ekosystemem politycznym i bezpieczeństwa.
Państwa regionu dążą do integracji z UE i NATO. Turcja, pomimo odmowy wpuszczenia okrętów wojennych NATO na Morze Czarne, pogłębia współpracę ze swoimi sojusznikami z NATO.
Ukraina odgrywa kluczową rolę w tureckiej wizji porządku regionalnego, stanowiąc przeciwwagę dla Rosji. Wzrosła zwłaszcza ich współpraca w przemyśle obronnym. Turcja i Ukraina są naturalnymi sojusznikami, odrzucając rosyjską dominację na Morzu Czarnym.
Rosja dąży do hegemonii na Morzu Czarnym, co stanowi wyzwanie dla bezpieczeństwa europejskiego. Jej celem jest odcięcie Ukrainy od wybrzeża Morza Czarnego i zdominowanie morskich szlaków handlowych.
Zachód powinien wzmocnić potencjał militarny Ukrainy, aby ograniczyć zdolność Rosji do osiągnięcia swoich celów. NATO i UE powinny wypracować wspólne podejście do regionu, koncentrując się na zwiększaniu odporności społecznej i budowaniu potencjału wojskowego.
Turcja jest kluczowa w tym kontekście, ponieważ przestrzega Konwencji z Montreux, ograniczając rosyjską flotę czarnomorską.
Rosja zwiększyła swój wpływ na bezpieczeństwo Morza Śródziemnego, co ilustruje, jak bezpieczeństwo europejskie i bezpieczeństwo sąsiedztwa są ze sobą powiązane.
Turcja, jako członek NATO, odgrywa kluczową rolę w regionie. UE i Turcja powinny rozpocząć dialog na temat polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, skupiając się na wspólnym sąsiedztwie.
Rosyjska obecność morska na Morzu Czarnym maleje, ale rosyjski rewizjonizm geopolityczny osiąga szczyt. NATO musi zastanowić się, jak powstrzymać zredukowaną, ale rewizjonistyczną Rosję. Zachód musi przemyśleć swoje miejsce i rolę w szerszych formatach bilateralnej współpracy wśród wschodnich i południowych państw Europy.
onlineifo