Ministrowie obrony i urzędnicy z około 50 krajów spotkali się w Rammstein w Niemczech, aby omówić trwającą wojnę na Ukrainie. Stany Zjednoczone, które zwołały pierwsze spotkanie tej grupy w kwietniu 2022 roku, nie są już tak pewnym liderem w kwestii wsparcia Ukrainy. W Europie panuje niezgodność co do dalszych działań, co stawia przed Wielką Brytanią nowe wyzwania. Ich dyskusje i wnioski dla Wielkiej Brytanii ze spotkania, ciekawie podsumował specjalista bezpieczeństwa międzynarodowego i geopolityki dr Samir Puri na łamach Chatham House.
Wielka Brytania odgrywa kluczową rolę w koordynacji wsparcia dla Ukrainy. Zapewniła znaczną część bezpośredniej pomocy wojskowej i szkoleń, a także aktywnie uczestniczy w międzynarodowych wysiłkach. Jednak ostatnie wydarzenia, takie jak spory z Francją i Niemcami w kwestii rozmieszczenia wojsk NATO i przekazania Ukrainie rakiet, pokazują, że utrzymanie jedności Zachodu będzie coraz trudniejsze.
Wielka Brytania może wypełnić lukę po USA, ale wymaga to od niej większego zaangażowania. Musi zacieśnić współpracę z europejskimi sojusznikami, inwestować w koordynację i produkcję przemysłową w dziedzinie obronności, a także wspierać inicjatywy UE dotyczące zamówień wojskowych i przemysłu obronnego.
Stawka jest wysoka. Skuteczne wsparcie Ukrainy w jej walce z Rosją jest kluczowe dla bezpieczeństwa i stabilności w Europie. Wielka Brytania, jako jeden z najbardziej zagorzałych zwolenników Ukrainy, ma teraz szansę odegrać historyczną rolę w kształtowaniu przyszłości Europy. Warto jednak dodać, że prócz wspomnianych wyżej działań, potrzebny jest jeszcze silny głos Wielkiej Brytanii w debacie strategicznej. Tutaj nie da się nie zauważyć rosnącej aktywności Francji i jej prezydenta Emmanuela Macrona.
onlineinfo/red