Rosja atakuje ukraińską infrastrukturę energetyczną w największym ataku od początku inwazji

Opublikowano: 2024-03-24 12:41 Ostatnia aktualizacja: 2024-03-24 12:42

Źródło:onlineinfo - grafika

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną w swoim raporcie podaje, że nocą 22 marca rosyjskie siły wystrzeliły 151 dronów i rakiet, atakując 136 obiektów energetycznych w całej Ukrainie w największym ataku na infrastrukturę energetyczną kraju od początku inwazji.


Rosyjskie siły przeprowadziły największą serię ataków na ukraińską infrastrukturę energetyczną od rozpoczęcia inwazji. Wystrzelono 151 dronów i rakiet, atakując 136 obiektów energetycznych. Ukraińskie siły zestrzeliły 55 dronów Shahed, 35 rakiet Kh-101/55 i dwa rakiety Kh-59. Ataki mogą mieć na celu degradację ukraińskiego potencjału przemysłowego w dziedzinie obronności. Rosyjskie strajki tymczasowo spowodowały przerwy w dostawie prądu, wody i innych, ale od tego czasu władze ukraińskie przywróciły te usługi. Siłom rosyjskim nie udało się załamać ukraińskiej sieci energetycznej 22 marca, ale mogą dążyć do kontynuowania zintensyfikowanych ataków na infrastrukturę energetyczną. Siły rosyjskie systematycznie degradują część ukraińskich zdolności produkcyjnych w zakresie wytwarzania energii. W wyniku strajków serwer DHPP został odłączony i naprawa prawdopodobnie zajmie trochę czasu. Rosyjskie strajki mogą także wesprzeć rosyjskie wysiłki mające na celu sianie wewnętrznej niestabilności na Ukrainie. Południowe Dowództwo Operacyjne Ukrainy ostrzegło 22 marca, że Rosja przygotowuje operacje informacyjne mające na celu fałszywe przedstawienie Ukrainy jako pozbawionej władzy.

Wśród wystrzelonych rakiet były 63 drony Shahed-136/131 z Primorsko Achtarsk w Kraju Krasnodarskim; 12 rakiet Iskander-M z obwodu białoruskiego i okupowanego Krymu; 40 rakiet Kh-101/Kh-55 z bombowców strategicznych nad Morzem Kaspijskim; pięć rakiet manewrujących Kh-22 z bombowców nad obwodem rostowskim; siedem rakiet Kh-47 Kinzhal wystrzelonych przez bombowce nad obwodem tambowskim; dwa pociski manewrujące Kh-59 wystrzelone z bombowców nad okupowanym obwodem zaporoskim; oraz 22 rakiety przeciwlotnicze S-300/S-400 z obwodów białogrodzkiego i kurskiego.

Ataki były skierowane na 136 obiektów energetycznych w obwodach zaporoskim, Chmielnickim, Odessie, Dniepropietrowsku, Połtawie, Mikołajowie, Winnicy, Lwowie i Iwano-Frankowsku, uszkadzając dziesiątki tych obiektów w największym ataku na ukraińską infrastrukturę energetyczną od lutego 2022 r.

Rosyjskie ataki na ukraińskie obiekty energetyczne mogą mieć na celu degradację ukraińskiego potencjału przemysłowego w dziedzinie obronności, a siły rosyjskie prawdopodobnie będą próbowały wykorzystać niedobory ukraińskich rakiet przeciwlotniczych do ponownej próby załamania ukraińskiej sieci energetycznej.

Siłom rosyjskim nie udało się załamać ukraińskiej sieci energetycznej 22 marca, ale mogą dążyć do kontynuowania zintensyfikowanych ataków na infrastrukturę energetyczną w kolejnych seriach uderzeń, szczególnie w celu wykorzystania ciągłych opóźnień w zachodniej pomocy w zakresie bezpieczeństwa, które według doniesień znacząco ograniczą parasol obrony powietrznej Ukrainy.

Rosjanie systematycznie degradują część ukraińskich zdolności produkcyjnych w zakresie wytwarzania energii: zajęcie Zaporożskiej Elektrowni Jądrowej (ZNPP) w marcu 2022 r., zajęcie Elektrowni Wodnej Kachowka (KHPP) w lutym 2022 r., a następnie zniszczenie jej tamy w czerwcu 2023 r.

Południowe Dowództwo Operacyjne Ukrainy ostrzegło 22 marca, że Rosja przygotowuje operacje informacyjne mające na celu fałszywe przedstawienie Ukrainy jako pozbawionej władzy.

Wszystko to pokazuje, jak skomplikowana i niebezpieczna jest sytuacja na Ukrainie. Rosyjskie siły nie ustają w swoich atakach, a ukraińska infrastruktura energetyczna jest pod ciągłym naciskiem. Mimo to, ukraińskie siły nie ustają w swojej walce i nadal stawiają opór, zestrzeliwując wiele dronów i rakiet. Jest to dowód na determinację i odwagę ukraińskiego narodu w obliczu tak trudnej sytuacji. Jednocześnie, sytuacja ta pokazuje, jak ważne jest dla społeczności międzynarodowej, aby kontynuować wsparcie dla Ukrainy w tej trudnej sytuacji.

onlineinfo/red

NAJNOWSZE

SAS wprowadza pakietowe modele AI do rozwiązań branżowych

Odbudowa sił zbrojnych Rosji po inwazji na Ukrainę: Perspektywa USA i Litwy

Założenia do ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej

Rosja atakuje ukraińską infrastrukturę energetyczną w największym ataku od początku inwazji

Wojna na Ukrainie: Wyzwania dla Wielkiej Brytanii

Dwa razy więcej Polaków bada się profilaktycznie, gdy zaproponuje to lekarz. Eksperci wzywają: budujmy dialog między lekarzem a pacjentem

Coraz więcej Polaków chce znać swoje prawa konsumenckie

Przemysł farmaceutyczny to część infrastruktury krytycznej państwa